Cytologia osadu moczu

Jest to proste, nieobciążające pacjenta badanie, bardzo pomocne w diagnostyce chorób układu moczowego – szczególnie pęcherza.

Podstawową tego badania jest odzyskiwanie komórek dróg moczowych znajdujących się w moczu. Ocena wykonywana jest z użyciem mikroskopu, tak jak w najbardziej popularnej cytologii ginekologicznej.

Kiedy i u kogo zalecamy wykonanie tego badania?

* Osobom skarżącym się na dolegliwości ze strony dróg moczowych – szczególnie gdy pojawia się krwiomocz;
* Chorym z rozpoznanym i leczonym, guzem pęcherza – w celu wczesnego wykrycia ew. wznowy;
* Osobom skarżącym się na długotrwałe infekcje dróg moczowych – trudno leczące się;
* Kobietom po menopauzie, cierpiącym na różnego typu bóle pochodzące z układu moczowego;
* Osobom narażonym na wzmożone działanie czynników rakotwórczych (np. barwników anilinowych, używanych w przemyśle chemicznym);
* Osoby przez wiele lat palące nałogowo (gdyż u nich ryzyko wystąpienia raka pęcherza wzrasta +- 3 x).

Bardzo istotne jest łączne wykonywanie badania USG pęcherza moczowego i badania cytologicznego. Tego typu procedura zwiększa wykrywalność procesów nowotworowych. Jednocześnie zmniejsza częstotliwość wziernikowania pęcherza (cystoskopia). Te dwa nieinwazyjne i bezbolesne badania, mogą obecnie częściowo zastąpić powszechnie dotychczas stosowaną cystoskopie, nie zawsze dobrze tolerowaną przez pacjentów.

Podsumowując, jest to proste, nieobciążające badanie, mogące dostarczyć cennych informacji o procesach chorobowych dróg moczowych, a w szczególności zmian nowotworowych.